مدیر سئو

مدیر سئو

در شرکت ها به طور کلی 2 تعریف برای مدیر سئو وجود دارد. اولین تعریف مربوط به شرکت های بزرگی است که مدیر سئو در واقع مدیریت کل تیم سئو را بر عهده دارد. ممکن است در شرکت های بزرگی مانند دیجی کالا مدیر سئو بیش از 20 سئوکار زیر نظر خود داشته باشد و وظیفه مدیریت، هماهنگی و … را بر عهده داشته باشد.

اما تعریف دوم مربوط به شرکت های کوچکتر است. در این تعریف مدیر سئو تنها سئوگر گروه است که عملا تمامی وظایف سئوی سایت از تولید محتوا تا ایجاد بک لینک را بر عهده دارد. البته به بیان دقیق تر، تعریف اول درست است و تنها متخصص سئو یک شرکت را نه به نام مدیر سئو بلکه با نام هایی مانند متخصص یا متخصص سئو می شناسند. وظایف مدیر سئو چیست؟

خوب، مطمئناً هنوز سوالات زیادی در مورد وظایف یک مدیر سئو در ذهن شما وجود دارد. در ادامه با تشریح وظایف مدیر سئو، تمامی این سوالات در ذهن شما پاسخ داده می شود.

0. تحقیق کلمات کلیدی!

من همیشه در تمام وبینارها و دوره ها گفته ام که تحقیق در مورد کلمات کلیدی عملا مرحله صفر از فرآیند سئو سایت است. در این فرآیند متخصص یا مدیر سئو سایت باید تمام یا بخشی از کلمات کلیدی که قرار است سئو شوند را در سایت بیابد و آنها را بر اساس اصول تحقیق کلمات کلیدی دسته بندی کند.

البته ممکن است در تیم های بزرگ، مدیر سئو، تحقیق کلمات کلیدی را به یکی از اعضای تیم سئو و یا حتی محتوا بسپارد، اما به دلیل حساسیت بالای این فرآیند، اکثر مدیران این کار را خودشان انجام می دهند. مثلا در تمام پروژه هایی که در آکادمی فرین می گیریم، من خودم به عنوان مدیر تیم کلمه تحقیق را انجام می دهم!

1. هدف گذاری و تعیین ضرب الاجل

اگر تا به حال با یک شرکت سئو کار کرده باشید، می دانید که یکی از اساسی ترین مراحل در بهینه سازی وب سایت، تعیین اهداف و تعیین محدودیت های زمانی است. در این قسمت شرکت سئو سایت یا مدیر سئو سایت مشخص می کند که چه زمانی قرار است به صفحه اول در چه کلماتی برسید. به عنوان مثال، او لیستی از 30 کلمه کلیدی را مشخص می کند، سپس هدفی را تعیین می کند که حداقل 20 مورد از آنها در 5-6 ماه آینده به صفحه اول برسند.

درست مانند تبلیغات در دنیای وب، سئو سایت نیز نیازمند تجزیه و تحلیل مداوم نتایج است. در واقع مدیر سئو سایت باید مرتباً رتبه سایت را بررسی کند، امتیاز اعتبار دامنه را زیر نظر داشته باشد، به تعداد بازدید، رتبه الکسا و … توجه کند و مطمئن شود که فعالیت هایی که در سایت انجام می شود به خوبی پیش می رود. پیشرفت است.

3. آموزش اعضای تیم یا برنامه ریزی برای یادگیری آنها

ببینید، به خصوص در شرکت های بزرگ، تیم سئو همیشه در حال رشد و کوچک شدن است. مثلا یک نیروی حرفه ای استعفا می دهد، از طرفی با توجه به افزایش کار، 3 کارآموز به تیم اضافه می شود، همچنین ممکن است نیاز به انتقال نیرو به قسمت دیگری از تیم سئو و … باشد.

در این شرایط نیروهای جدید یا نیروهای قبلی برای تکمیل فعالیت ها و البته تجربه نیاز به آموزش و یادگیری مهارت ها و دانش های جدید دارند. خب این وظیفه مدیر سئو است که این موضوع را ساماندهی کند و مشخص کند که هر نیرو چگونه قرار است مهارت های لازم را آموزش ببیند. مدیر سئو ممکن است از دوره های آموزشی برای یادگیری نیروها استفاده کند یا ممکن است نیروها را برای کسب تجربه در قالب کارآموزی با سایر متخصصان تیم قرار دهد.

4. تصمیم گیری نهایی در مورد مسائل مهم

اگر قبلا با یک تیم سئو کار کرده اید، می دانید که تیم معمولا در حین کار با مشکلات زیادی مواجه می شود. نکته مهم در اینجا این است که برخی از این مشکلات بسیار گمراه کننده هستند و برای حل آنها نیاز به تخصص و تجربه بالا است.

اگر مشکل خیلی بزرگ نیست و اعضای تیم از قبل می دانند که چگونه آن را برطرف کنند، هیچ چیز. به عنوان مثال، اگر رقیبی با خرید یک بک لینک بی ارزش، سئوی منفی برای شما انجام داده باشد، اعضای تیم سئو خارجی با انکار مشکل را حل می کنند.

اما اگر مشکل بزرگ، جدید و ناشناخته باشد، تیم به مدیر سئو می‌رود و از او می‌خواهد که در مورد نحوه رفع آن نظر تخصصی بدهد. به عنوان مثال نحوه حذف 200 مقاله یا برچسب بی ارزش در سایت بدون آسیب رساندن به سئوی سایت.

در پروژه های محتوایی بزرگ و پروژه های سئو سایت، در هر زمان تمرکز تیم یا حتی متخصص روی یک یا چند قسمت از کار است. مثلا:

ممکن است تا 1 ماه آینده 40 درصد تمرکز ما در سئو سایت فرین روی افزایش بازدید با ایجاد محتوای جدید باشد.

تمرکز 30% روی به روز رسانی مطالب قبلی.

و 30٪ در حل مشکلات SEO است!

یا اصلاً ممکن است بگوییم با توجه به اهمیت مشکلات سئوی یک پروژه خاص، تا 1 ماه آینده تمام تمرکز تیم روی حل مشکلات سئو داخلی و خارجی آن است. اینکه دقیقاً کدام قسمت از سئوی سایت قرار است در آینده مورد توجه تیم قرار گیرد، مدیر سئوی مجموعه بنا به صلاحدید خود تعیین می کند.

6. مدیریت تیم، تعیین وظایف و سیستم سازی

خب یکی دیگر از وظایف مدیر سئوی شما مدیریت تیم و تقسیم وظایف است. در این صورت، مدیر باید وظایف مربوط به هر یک از اعضای تیم را بر اساس دانش خود محول کند. عملاً تقسیم وظایف باید به گونه ای انجام شود که در نهایت تیم با کمترین اصطکاک و اتلاف وقت به فعالیت خود ادامه دهد.

در عین حال، ممکن است بخشی از نیروهای سئوی سایت شما از راه دور یا حتی به صورت آزاد کار کنند. در این شرایط مدیر سئو باید با این افراد هماهنگی داشته باشد و برای آنها تعیین تکلیف کند.

7. بر تیم سئو و شاید محتوا نظارت کنید

پس از تقسیم وظایف، نوبت به نظارت می رسد. حال در این مرحله ممکن است تیم محتوای سایت جزو تیم سئو باشد و عملا مدیر سئو باید هم بر اعضای تیم سئو و هم بر محتوا نظارت داشته باشد. این نظارت اغلب شامل بررسی نحوه کار اعضای تیم، حل مشکلات و بررسی خروجی و عملکرد کلی آنها است.

 

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *